Jak k psychosomatickým potížím přistupovat a léčba

Léčba psychosomatických obtíží trvá obvykle delší dobu.  Hlavně když jde o dlouhodobé problémy. Pokud se obtíže projevují krátce, je pravděpodobnější  rychlejší řešení.

jak_postupovat

Zásadní je komunikovat s pacientem vstřícně, otevřeně, trpělivě a klidně.  Probrat s ním, jaké jsou možnosti, co by mělo být vyšetřeno a co dělat dál.  Lékař nebo odborník řešící psychosomatické nemoci by se neměl nechat strhnout pacientovou bezmocí, ale dále zachovat klid a pochopení pro pacienta.  Nezlobit se na pacienta, nepodezírat jej…atd. V takových případech pacientova důvěra v odborníka a víra, že mu někdo pomůže, klesá.

reference psychoterapie

Psychosomatické příznaky je důležité nepodcenit a řádně dovyšetřit. Pak teprve mohu tvrdit, že je problém psychosomatický. I v průběhu delší doby, kdy psychosomatické potíže přetrvávají, je potřeba některá vyšetření opakovat.

ikona_7ikona_3ikona_2ikona_1ikona_4

Pokud trpíte vleklými psychosomatickými potížemi, nenechte se odradit a hledejte lékaře nebo odborníka, který k vám bude vstřícný a budete mít z jeho strany pocit zájmu a spolupráce.

reference psychoterapie

 

Léčba

reference psychoterapie1/Připustit si souvislosti  psychiky a tělových projevů.  Jestliže jste ochotni takto přemýšlet o svých obtížích, jste na dobré cestě.

sezeni_psychoterapie

reference psychoterapie2/Odhalit možnou příčinu – sám nebo s pomocí odborníka (psychoterapeuta, psychologa…) Jestli se vám chce, vezměte  papír a tužku. Co vás napadá, když se sami sebe ptáte – proč mám tuto nemoc (příznak)?  Co se nabízí jako jasná možnost? Dovolte si i bláznivé možnosti – napište vše, co vás napadne.

reference psychoterapieCo vás napadá jako úplně první bez rozvahy?

reference psychoterapieKdyž se teď díváte na svůj seznam, co se jeví logicky nejpravděpodobnější?

reference psychoterapieA co cítíte jako pravděpodobné? (bodujte každou možnost od 1 do 10 podle pravděpodobnosti)

reference psychoterapiePřináší vám vaše nemoc/obtíž nějaké výhody? (např. můžu ležet, můžu si postěžovat..)

Ušli jste další důležitou část cesty – blahopřeju! Jestliže pořád nevíte, doporučuji  sezení s odborníkem. Pomocí technik a zkušeností ví,  jak příčinu odhalit. Bude vám průvodcem a podporou při hledání.

doplnek3

Někdy se hledá i s odborníkem příčina dlouho – je dobrý důvod ji před sebou schovat.  Zejména když je příčina v dětství do tří roků věku, kdy jste ještě nemluvili a neměli vyvinuto analytické myšlení. Tehdy se těžké a matoucí prožitky hůře zpracovávají, mozek je uloží a navíc i zapomene – jsou ukryté v nevědomí, což komplikuje jejich propojení s prožíváním tady a teď.

reference psychoterapie3/pokud příčinu známe, ještě není vyhráno. Nyní je třeba pomoci příčinu zpracovat a propojit s prožíváním. Když se to dobře daří, příznak ustupuje, nebo se zmírňuje.

logo_MUDr_ACh

pohybNa téma psychosomatika čti také:


Ordinace_prakticke_lekarky3Psychosomatika3Psychoterapie3