Co je psychosomatika a psychosomatická onemocnění?

O_psychosomatice

Psychosomatika (psyché – duše, soma – tělo) je pohled na zdraví a nemoc, kdy vycházíme z toho, že tělové a psychické prožitky spolu úzce souvisí. Tělo projevuje nemocí nebo příznakem skrytý duševní nesoulad.Proto hledáme obtíže v duševní rovině s cílem ovlivnit nemoc.

 

Jaký mají psychosomatické nemoci původ?

Tvoje koreny

Důvodem psychosomatických problémů a nemocí jsou konflikty ve vztazích i ve vnitřním světě (např.chci pracovat, ale také se věnovat plně malému dítěti). Opakující se potlačování přání, stresu nebo emocí – v důsledku je opět vnitřní boj, kterého si často člověk není vědom. Daná osoba se rozchází ve svém myšlení a cítění. Jindy nezapadá do představ okolí o sobě, ale snaží se blízkým vyjít vstříc za cenu sebepotlačení.

Napětí plynoucí ze sebepotlačování se uvnitř systému pacienta projeví jako nemoc. Často daného člověka taková nemoc na jeho životní cestě zastaví, pozdrží, přibrzdí, odkloní…Nebo poukazuje na daný nevyřešený problém.

reference psychoterapie

Co psychosomatický pacient zažívá?

Příznaky jej donutí navštívit lékaře, ten jej vyšetří. Vše je v pořádku. Pak doděláme sono (rentgen, ekg atd..) Bez nálezu. Laboratoř. Zase nic. Pacient se trochu diví, ale většinou jej to i uklidní. Někdy naopak znejistí – to přece není možné, vždyť mě to tak bolí…vždyť jsem tak unavený..atd. Znovu přijde, protože ho to pořád bolí…apod. Pokud lékař uvažuje o souvislostech v životě pacienta a nelení se zeptat, můžou společně odhalit souběh potíží a událostí a prožitků. Pacient se pak dovtípí, že jeho obtíže by mohly souviset s tím, co prožívá, nebo prožil.

jak se citi pacient

Lékaři (pokud si neudělají psychoterapeutický výcvik) nejsou školeni v kvalitní komunikaci s pacienty ani k hlubšímu sledování souvislostí v životě pacienta. Navíc k tomu ve zdravotnickém systému nemají prostor.

reference psychoterapie

Lékař projde své vyšetřovací možnosti a často cítí bezmoc stejně jako pacient. Často podcení komunikaci. Dává pacientovi najevo, že mu jeho potíže nevěří, že jej obtěžuje atd. Nebo jej úzkostlivě vyšetřuje bez vysvětlení a pacient je ještě více znejistěn. Posílá nešetrně pacienta k psychologovi, nebo k psychiatrovi bez vysvětlení. Pacient odchází často naštvaný, zmatený (nevím, co po mě chce, nejsem blázen…vždyť mě bolí břicho, tak proč psycholog?). Bohužel navštěvovat psychiatra má pro mnoho lidí nálepku , že je daný člověk méněcenný, neschopný, blázen, mimo realitu atd.. Naštěstí ne pro všechny a tak někteří u psychologa a psychiatra v lepším případě najdou pomoc.

logo_MUDr_ACh


Na téma psychosomatika čti také:


Ordinace_prakticke_lekarky3Psychosomatika3Psychoterapie3